SSSSS
TTTTT
LLLLL

PREMIERE´25 uued koreograafid on Maria Solei Järvet ja KOOSSEIS

PREMIERE on olulisim Eesti kaasaegse tantsumaastiku uusi koreograafe tutvustav platvorm, pakkudes värsketele tulijatele tuge oma esimese tantsulavastuse väljatoomisel. 2025. aasta taotlusvooru kandideeris 10 loovisikut- ja kooslust, kelle hulgast valis Sõltumatu Tantsu Lava välja koreograafi Maria Solei Järveti ja tantsukunstnike rühmituse KOOSSEISu.

Valiku puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava tiim (Triinu Aron, Kärt Kelder, Sirli Oot ja Annika Ader) oluliseks kaasaegset lähenemist tantsukunstis, teemade aktuaalsust ning kunstilist ambitsiooni. “2025. aasta taotlusvoor oli väga tugev ja platvormile kandideerisid mitmed läbimõtestatud ideedega koreograafid. Tantsuväljale sisenevate uute tegijate ambitsioonikus ja tugev kontseptuaalne mõtlemine näitab valdkonna jätkuvat elulisust. Teeb rõõmu, et PREMIERE’ile kandideerisid ka tänavu koreograafid, kes on tantsuhariduse omandanud välismaal, kuid näevad end Eestis tegutsemas,” kommenteerib Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron.

 

Maria Solei Järvet näeb tantsus võimalust väljendusvabaduseks, mille kaudu kõnetada inimesi olulistel teemadel. “Hetkel keskendun oma loomingus vananemise ja ajalise kulgemise nähtusele, mis on inspireeritud sügavamast sisekaemusest tantsija elu, vanuse ja karjääri vastu,” selgitab noor koreograaf. Maria Solei Järvet lõpetas 2023. aastal Kopenhaageni Kaasaegse Tantsu Kooli tantsukunsti eriala. Hetkel tegutseb ta vabakutselisena nii Eestis kui ka välismaal, tehes koostööd erinevate rahvusvaheliste kollektiivide ja institutsioonidega.

 

Vasakult: Maria Solei Järvet (foto: Rostyk Slivinskyi) ja KOOSSEIS (Eveli Ojasaar, Roosmarii Sarapuu, Eva Metspalu, Elina Ojasaar, Mariann Onkel – foto: Paul Henrich Daude)

 

KOOSSEIS on viie noore tantsukunstniku loominguline rühmitus, kuhu kuuluvad Eveli Ojasaar, Roosmarii Sarapuu, Eva Metspalu, Elina Ojasaar, Mariann Onkel. “Meid kannustab eneseiroonia ja ühiskonnakriitilisus, mille tuultes loome oma lavastustesse karaktereid ning müstilist ja tragikoomilist atmosfääri. Kindlasti on KOOSSEISu loomingus omal kohal absurd ja tants, mis peegeldub meie füüsises, liikumises ja loodud visuaalides,” räägib Eveli Ojasaar. Rühmituse liikmetest kolm on lõpetanud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi koreograafia õppekava ning kaks jätkavad õpinguid.

Käesoleva aasta PREMIERE ettevalmistusperiood sisaldab lisaks kohapealsele toetusele ka rahvusvahelist residentuuri Soomes Turu linnas Kaasaegse Kunsti Keskuses Kutomo, kus tantsukunstnikud saavad oma ideid testida ja Soome publikule lühiformaadis näidata. 

PREMIERE uuslavastused esietenduvad 2025. aasta veebruaris.

PREMIERE on sari, mis pakub 2025. aastal 14. korda professionaalset platvormi koreograafidele loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on PREMIERE’i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud sellised tuntud tantsukunstnikud nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Arolin Raudva, Sigrid Savi, Siim Tõniste jt.

Rohkem infot PREMIERE’ist

 

Rohkem infot PREMIERE´25