SSSSS
TTTTT
LLLLL

PREMIERE´24 koreograafid on Marta Jamsja ja Elle Viies

PREMIERE on Eesti kaasaegse tantsumaastiku olulisemaid uusi koreograafe tutvustav sari, mis leiab 2024. aastal aset 14. korda. Tulevasel PREMIERE’il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid debüütlavastusi koreograafid Elle Viies ning Marta Jamsja.

PREMIERE’ile laekus kokku kuus taotlust ja lõppvaliku puhul pidasime oluliseks idee läbimõeldust ning kaasaegset lähenemist tantsukunstis. Koreograafide valiku tegi STL-i tiim koosseisus Triinu Aron, Evelyn Raudsepp, Annika Ader ja Kärt Kelder. 

2024. aasta PREMIERE’i programmi valiti koreograafid Elle Viies ja Marta Jamsja, kes loovad järgmise aasta märtsiks Sõltumatu Tantsu Laval oma esimese täispika tantsulavastuse.

 

Marta Jamsja omandas koreograafia eriala Tallinna Ülikoolis ning on hetkel lõpetamas Antwerpeni Riikliku Konservatooriumi tantsu eriala. Premiere’i otsustas ta kandideerida soovist naasta Eestisse pärast õpinguid ja kinnitada siin kanda kunstnikuna.
“Ma olen alati näinud Premiere’i kui ainulaadset nähtust Eestis. Läbi usalduse kunsti ja koreograafia vastu annab STL alustavatele loojatele võimaluse muutuda tantsumaastikul nähtavaks. Valituks osutumine annab võimaluse jagada laiema publikuga isiklikku arusaama tantsust, etenduskunstist ja maailmast, kus me koos elame,” kommenteeris Jamsa.

 

Elle Viies on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala. Viies kandideeris Premiere’ile soovist luua spetsiifiliste tingimustega ruum, kus oma mõtteid veelgi eriomasemas suunas vormida. “Mind huvitavad kunstis kõhedad olemis- ja tajumisvormid ning kehad, mis on samaaegselt funktsionaalsed ja fenomenaalsed. Keha saab tantsukunsti kaudu esile tõsta, dekonstrueerida, uude konteksti paigutada ja sealt jälle lahti rebida,” selgitas Viies.

PREMIERE uuslavastused esietenduvad 2024. aasta märtsis. Lisainfo siit


PREMIERE on sari, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on PREMIERE’i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud sellised tuntud tantsukunstnikud nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Arolin Raudva, Sigrid Savi, Siim Tõniste jt.

Pildil vasakult Marta Jamsja ja Elle Viies