SSSSS
TTTTT
LLLLL

8.märtsil esietenduvad PREMIERE’24 uute koreograafide debüütlavastused

8. märtsil esietenduvad uute koreograafide sarja PREMIERE raames Elle Viiese “Pastoraal” ja Marta Jamsja “Heroina”.


PREMIERE on Eesti kaasaegse tantsumaastiku olulisemaid uusi koreograafe tutvustav sari, mis leiab 2024. aastal aset 14. korda. Platvorm pakub professionaalset väljundit värsketele tulijatele loomaks oma esimest tantsulavastust. PREMIERE’il on oma debüüdi teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud tuntud koreograafid nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Sigrid Savi, Arolin Raudva, Karl Saks jt.


Tänavusel PREMIERE’il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid lavastusi Marta Jamsja ja Elle Viies.
Marta Jamsja soololavastus “Heroina” paikneb fantaasia ja autobiograafia piiril. Koreograaf peegeldab muinasjuttude ja sealsete sümbolite kaudu naistele seatud ootusi ja naiseks olemise keerukust. Jamsja laveerib iluideaalide ja soorollide keerises teadmata, mida soovida maailmas, kus piirid muinasjutu ja tegelikkuse vahel hägustuvad. 


Elle Viiese
soolo “Pastoraal” on ruumikogemuslik tantsulavastus, mille alguspunktiks on maaliline metsamaja, kus oleme justkui olnud. Viies jätkab oma loomingus kõhedate olemis- ja tajumisvormidega mängimist ning teatraalselt kollaažiliku maailma ehitamist. “Pastoraal” viib publiku metsa, kus võib kokku puutuda palgivalsiga, kapikala ja metsseapeaga, teisisõnu armutu loodusliku jõuga, kus kogemuslik võim on tundmatu käes. 


Marta Jamsja
(s. 1996) on lõpetanud Tallinna Ülikooli koreograafia ning Antwerpeni Kuningliku konservatooriumi tantsu bakalaureuseõppe. Oma teostes uurib Jamsja kehakuvandit, süüvides eksperimenteerivalt teemadesse nagu ühiskondlikud normid, identiteediküsimused ja seksuaalsus. Liikumiskeeles meeldib talle kombineerida abstraktset jutuvestmist liikumise, teksti ja häälega. Marta pälvis Mait Agu nimelise tantsustipendiumi aastal 2019.


Elle Viies (s. 2000) on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala. Teda huvitavad kõhedad olemis- ja tajumisvormid, kehad, mis on samaaegselt funktsionaalsed ja fenomenaalsed. Viies on esitanud lühiformaadis soolovorme inklingroom’i üritustel (2022) ja Loora Kaubi näitusel “Inimene ei näe kunagi unes päikest” (2023).

Martja Jamsja “Heroina” ja Elle Viiese “Pastoraal” esietenduvad Sõltumatu Tantsu Laval 8. märtsil kell 19. 12. märtsil toimub peale etendusi vestlus kunstnikega, mida viib läbi tantsukriitik ja PREMIERE’23 koreograaf Kärt Koppel. Lisainfo siit