SSSSS
TTTTT
LLLLL

Ruumitud keha(d): Edith Karlson ja Sigrid Savi

Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektis „Ruumitud keha(d)“ kohtusid 27.–30. novembrini kahekaupa Eesti kunsti- ja tantsumaailma loojad, kelle ühistöös sündisid unikaalsed, vaid ühel õhtul etendunud performance’id. Kuraator Evelyn Raudsepp kutsus looma performatiivseid teoseid järgmised kolm kunstnikepaari: Edith Karlson ja Sigrid Savi, Rene Köster ja Mark Raidpere ning Flo Kasearu ja Renate Keerd. Kolmel järjestikusel õhtul sai näha kolme koostöö tulemit, mille võttis neljandal õhtul kokku mitmekesine programm vestlustest, muusikast ja koosolemistest.

27. novembril kell 20:00 esitlesid oma koostööd Edith Karlson ja Sigrid Savi, kes leidsid ühise rütmi Metsiku Lääne kappamise ning postitantsu liibumise vahel.

Skulptor Edith Karlson ja etenduskunstnik Sigrid Savi leidsid loomingulises esmakohtumises ühise rütmi vesternlikus kehalisuses. Karlson ja Savi näevad Metsiku Lääne kappamises ohte, mis kumavad ka praeguses ühiskonnas. Ettevõtliku kauboi mentaliteet meenutab järjekindlat rütmi tammuvat liikumist õigluse suunas, mis põhineb vaid tema enda sisemisel meelekindlusel, mõistmata uuenenud sotsiaalseid struktuure. Nomaadina ekseldes jõuab valitud teekond paratamatult duellini, kus tema kauboitarkus pannakse proovile … müüakse hoopis maha või vahetatakse nahkadeks.

Kunstnikud Edith Karlson ja Sigrid Savi
Kuraator Evelyn Raudsepp
Helikunstnik Raul Saaremets
Tehniline meeskond Villem Säre, Aleksander Meresaar, Hendrik Põlluste, Rommi Ruttas, Ellon Tiivas
Valguskujundaja Rommi Ruttas
Näituse toimkond Siim Preiman, Sirli Oot, Kersti Sõõrumaa, Katrin Maimik, Kaisa Kattai
Graafiline disain Ott Kagovere, Indrek Sirkel
Fotod (dokumentatsioon) Kris Moor
Video (dokumentatsioon): kaamera Piibe Kolka, Ruta Pakalne; helisalvestus: Saskia Lillepuu; montaaž Piibe Kolka; värvimääramine: Alis Mäesalu
Produktsioon Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava
Toetajad Eesti Kultuurkapitali näitekunsti ning kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, AkzoNobel
Täname Katrin Kissat, Riinu Rahuoja, Helen Kaldet

Edith Karlsoni (1983) skulptuuriloomingu peategelasteks on loomad ja inimesed. Tema sageli suuremõõtmelised segatehnikas valminud skulptuurid kujutavad mitmesuguseid tegelasi alates värvilistest koertest kuni alasti inimesteni. Siiski ei ole tegu pelgalt portreedega, Karlson esitleb neid alati detailideni viimistletud installatsioonidena. Karlsoni loomingut on näidatud palju Eestis, kuid ta on osalenud ka mitmetel välismaistel grupinäitusel.

Sigrid Savi (1992) on töötanud peamiselt vabakutselise tantsijana ning on lavastamise ja performance’i-kunstini jõudnud alles hiljuti. Tema töid iseloomustavad brutaalselt naiivsed võtted nii ülesehituses kui ka esituses. Oma loomingus rõhutab Savi vaataja kogemuslikke perspektiive ja stilistilist kõla, mis tekib nii koos kaanonitega kui ka neile vastandudes.

“Ruumitud keha(d)” on Tallinna Kunstihoone ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojekt, kus etendus- ja visuaalkunsti piirimail tegutsev kuraator Evelyn Raudsepp jätkab uurimust kahe kunstivaldkonna sümboolsetest ruumidest – valgest kuubist ja mustast kastist. Sel korral ruumitakse sinna ka inimkeha. Performatiivse kureerimisega loob Raudsepp iga kord eripärase formaadi, kus ka publik on oodatud oma tajuhorisonte aktiveerima, et kohtuda ootuspäratute kunstiolukordadega.
Tallinna Kunstihoonesse kutsutud paaride isiklik kunstnikupraktika ja teemaraam annab võimaluse katsetada kliinilises valges kuubis teatraalsete vahenditega ning otsida tantsukunsti kehalisuse ja visuaalkunsti väljendusrikkuse sidusust.