SSSSS
TTTTT
LLLLL

Võõrustame Belgia gruppi KAIHO Moving Identities residentuuri raames

Alates 31. oktoobrist kuni 11.novembrini võõrustame programmi „Moving Identities“ raames Belgia tantsukunstnike truppi KAIHO, kelle uurimisprojekt “AVoid” keskendub Jaapani sotsiaalsele nähtusele hikikomori.

Kunstnikud osalevad residentuuriprogrammis “Moving Identities“ projektiga “AVoid”, mille inglisekeelne nimi viitab ühtaegu tühimikule (ing k “a void”) kui ka vältimisele. Interdistsiplinaarne uurimisprojekt seob isiklikud lood kaasaegse tantsu, akrobaatika, kehaväänamise ja füüsilise teatri elementidega ning loob selle kaudu ainulaadse liikumise kehale. Eesti residentuuri raames toimub kohtumine kunstnikega 11. novembril kell 16 Sõltumatu Tantsu Laval. 

„Projekt sündis minu ja tsirkuseartisti Marina Cherry ühisest huvist eraldatuse, ebatäiuse, vastandumiste ja Jaapani kultuuri vastu laiemalt. Projekti tuumaks oleme valinud hikikomori. Ehkki see nähtus on peamiselt levinud Jaapani ühiskonnas, esineb seda üle kogu Euroopa, kuigi sellest väga ei räägita. Mõned küsimused, millega tahame residentuuris tegeleda, on: mis erinevus on üksildusel ja eraldatusel, mida see tähendab Euroopa kontekstis ja kuidas erinevad kultuurid sotsiaalse eraldumise nähtusega suhestuvad?“ kommenteerib KAIHO kunstiline juht Brandoni Lagaert.

Esimese, Belgias veedetud residentuuriperioodi jooksul kogus trupp kohalike lugusid, mis kulmineerus videoteose loomisega. Sõltumatu Tantsu Laval plaanivad kunstnikud kogutud materjaliga edasi töötada füüsilise liikumise tasandil. Uuendusliku liikumiskeele loomist kirjeldavad kunstnikud kui paralleeluniversumis viibimist, kus kohtumine nii fantaasiate, hirmude kui ka neuroosidega tekitab tavapärases liikumis- ja suhtlusviisides katkestusi. KAIHO viimane residentuur toimub kevadel Barcelonas etenduskunstikeskuses Nau Ivanow, kus on plaanis keskenduda valguskunstile, et jõuda projektiga lavastuse loomiseni. 

Belgia trupp KAIHO tegutseb aastast 2015, mil valmis trupi kunstilise juhi Brandon Lagaert’i sooloteos „Subdued“. Tegutsedes sõnateatri, tantsu-, visuaal- ja filmikunsti piirimail, kasutab KAIHO lugude jutustamisel erinevate kunstivormide sünergiat ja žanripiiride ületamist. Trupp töötab erinevate kompaniide ja kõrgkoolidega, kes otsivad kunstilisi partnereid uute lavastuste väljatoomisel. Eestis resideeruvad KAIHO kunstiline juht Brandon Lagaert, loovassistent Sara Angelucci trupi põhikoosseisust ja tantsukunstnik ning tsirkuseartist Marina Cherry.

Moving Identities (MOVI) on Loov Euroopa poolt rahastatav kolmeaastane etendus- ja tantsukunstnikele suunatud residentuuriprogramm, mis keskendub tänase Euroopa erinevatele identiteetidele. Eestist valiti osalema grupp Artefakturistid, kuhu kuuluvad koreograafid Valeria Januškevitš, Keity Pook, Sigrid Savi ja Kadri Sirel ning dramaturg Kerli Ever. 

Tutvu projektiga lähemalt siin.

Eestis osalevad programmis partnerorganisatsioonidena Sõltumatu Tantsu Lava ja Vaba Lava, välismaalt tantsu- ja etenduskunstikeskused Udviklingsplatformen for Scenekunst (Taani), Davvi – Centre for Performing Arts (Norra), HELLERAU – European Centre for the Arts (Saksamaa), Kunstenwerkplaats VONK (Belgia), Nau Ivanow (Portugal). Partnerorganisatsioonid toetavad programmi jooksul kunstnike professionaalset arengut rahvusvahelisel tasandil ja pakuvad mentorlust mitmekesisuse, LGBT+ esindatuse, jätkusuutlikkuse ja tuuritamise teemadel.