SSSSS
TTTTT
LLLLL

Sõltumatu Tantsu Laval saab sukelduda poeetilisse segareaalsusesse

24. mail kell 13 ja kell 18 toimub Sõltumatu Tantsu Laval Liis Varese ja Taavet Janseni projekti “Vaikuses liikvel” ettenäitamine, mis võimaldab publikul mänguliselt läheneda tekstiloomele ja koreograafiale nii päris kui virtuaalses maailmas.

Internetiajastul on normaalsuseks kujunenud ekraanide kaudu tegutsemine, mis võib näida küll passiivsena, kuid samal ajal saab seda vaadelda ka kui aktiivset osavõttu virtuaalsel laval. Taavet Jansen ja Liis Vares loovad oma uues projektis “Vaikuses liikvel” VR-prillide abil lavastusliku mõtteruumi, kus osalejad saavad segareaalsuses poeetilise tekstikeskkonna kaudu omavahel mitmekülgselt suhelda. Jansenit ja Varest huvitab oma uurimistöös koosloome – iga osaleja toob korraga nii päris- kui virtuaalmaailma endaga kaasa ainulaadse füüsilisuse, kujutlusvõime ja tõlgenduse, aidates kujundada ruumis koreograafilist keelt ja kaasavat dramaturgiat.

“Uus reaalsus on segareaalsus. Mõne inimese jaoks on tehnoloogia esmatähtis vahend, et olla ühiskonnas aktiivne ja kaasatud. Tehnoloogia ei kahanda meie inimlikku olemust, vaid võib seda isegi parandada. Küll aga on eelduseks see, et oleme valmis tehnoloogilisi võimalusi lähemalt uurima,” selgitavad Jansen ja Vares.

“Vaikuses liikvel” näitavad Jansen ja Vares ette 24. mail kell 13 ja kell 18 Sõltumatu Tantsu LavalKell 20 toimub kunstnikega vestlus, mida viib inglise keeles läbi Tallinna Ülikooli järeldoktorant William Primett. Üritus on pealtvaatajatele tasuta.

“Vaikuses liikvel” on osa üle–euroopalisest projektist Modina, mille eesmärk on laiendada kaasaegse tantsu loomingulisi võimalusi ja suurendada publiku elamust digitaalse tehnoloogia abil. Ühtlasi on Janseni ja Varese töö kolmas edasiarendus nende loodud laiemast sarjast “Inimeses hoitud”, mis uurib kohalolu ja kehas olemise tähendust kaasaegses maailmas, kus tehnoloogia oluliselt laiendab ja vahendab inimkogemust. “Vaikuses liikvel” arendatakse välja 8-nädalase residentuuri raames Sõltumatu Tantsu Laval. Tehniline mentor on Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituut. Modina projekt on kaasrahastatud Euroopa Liidu programmi Loov Euroopa vahenditest.

Liis Vares on Tallinnas ja digiruumis tegutsev koreograaf, kes mängib etendus- ja kujutava kunsti keskväljal. Ta on sertifitseeritud DanceAbility õpetaja ning külalisõppejõud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias, spetsialiseerudes improvisatsioonile ja kaasavatele lähenemistele tantsu- ja etenduskunstis. Oma loomingus liigub ta füüsilise ja vaimse, isikliku ja sotsiaalse piirimail. 2022. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali näitekunsti aastapreemia innovaatilise koreograafilise praktika ning poliitiliselt ja sotsiaalselt tundlike teemade käsitlemise eest oma töös.

Taavet Jansen on interdistsiplinaarne kunstnik, kelle looming ühendab liikumist, digitaaltehnoloogiaid ja interaktiivset etenduskunsti. Tema praktika keskendub kunsti piiride hägustamisele vaataja füüsilise ja digitaalse kohalolu piirimail. Jansen on paigutanud oma loomingut erinevatesse keskkondadesse, sealhulgas teatrisse, galeriisse ja virtuaalsetesse ruumidesse – nüüdseks on tema fookus publiku kaasamisel hübriidruumides ja segareaalsuses toimuvatel etendustel. Taavet on täitnud ka mitmeid akadeemilisi rolle nii Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias kui ka Eesti Kunstiakadeemias.


Foto: Alana Proosa