SSSSS
TTTTT
LLLLL

17. oktoobril esietendub Rene Kösteri ja kümne noore koostöölavastus „Transcendentia“

17. oktoobril esietendub tantsu- ja etenduskunstniku Rene Kösteri ja kümne noore koostöös loodud lavastus „Transcendentia“, mis teeb etendajate isiklike lugude kaudu kummarduse kväärkultuurile ja annab hääle neile, keda pole kuulda olnud.

Ladina keeles tähendab transcendentia väljaspool mõõdetavat aega ja ruumi olevat võimalikkust. Lavastus räägib noorte maailmalõpu tunnetusest, mis viitab nii ärevale ajale, milles hetkel elame, kui ka tõsiasjale, et nooremas eas võib nii mõnigi elujuhtum tunduda justkui maailma lõpp. Esimese armastuse või telefoniekraani purunemine, lemmik Crocside või taskuraha kulumine, võtmete või lähedase kaotamine.

 „„Transcendentia“ teeb ainulaadseks see julgus ja siirus, mida noored on valmis publikuga jagama. Nad tahavad näidata hapraid momente oma elust. See on midagi erilist, mis ei kipu vanematel lavastajatel liigse kogemuse või ülemõtlemise tõttu lavale jõudma. Võib öelda, et etendajate lood, mille oleme terviklikuks lavastuseks sidunud, avavad rohkem ka nende mõttemaailma, kellest vahepeal täiskasvanu või eakaaslasena mööda vaatame,“ kommenteerib lavastaja Rene Köster.


„Transcendentia“
on valminud koostöös Darja Sorgina, Freddy Sillmanni, Gerda Vunši, Kaisa Linni, Rasmus Suurpere, Rene Sete Raju, River Mooni, Saimi Hokkaneni, Sofia Martila ja Victoria Roosiga. Nad jutustavad oma isikliku loo kväärkultuurile omaste elementide kaudu. Kas kohtame seal mässumeelsust või leppimist? Enesele truuks jäämist või sulandumist? Kas hämara toa nurgas hakkab paistma valgus? 

Noored valiti lavastusse Loov Euroopa projekti „Performance Art for the Next Generation“ (PANG) tegevuste kaudu. Neid on lavastusprotsessi vältel juhendanud Rene Köster (lavastaja, helikunstnik), Üüve-Lydia Toompere (koreograaf), Niina-Anneli Kaarnamo (lavakunstnik), Mihail Makoshin (valguskunstnik), Liisa-Chrislin Saleh, Kristiine Kaljurand ja Morgan Kinna (grimmi- ja kostüümikunstnikud), Oliver Kaljuste (videokunstnik).

PANG on koostöö nelja riigi organisatsiooni – Eesti tantsukunsti etendus- ja arenduskeskuse Sõltumatu Tantsu Lava, Itaalia teatrimaja Artisti Drama Teatro, Portugali kultuuriühenduse Glocalmusicu ning Sloveenia noorte kultuurikeskuse Pionirski Domi – vahel. Projekti eesmärk on kaasata noori varasemast rohkem kultuuriloomesse ja kultuurist osa võtma.

Esietendus 17. oktoobril kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval. Järgmised etendused 18. oktoober ja 15.-17. november. Lisainfo ja piletid SIIT