SSSSS
TTTTT
LLLLL

Suur Teadmatus

Zuga Ühendatud Tantsijad

Lavastajad, koreograafid ja etendajad: Tiina Mölder, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Ajjar Ausma, Päär Pärenson
Kunstnik: Keili Retter
Valguskunstnik: Oliver Kulpsoo
Helilooja: Lauri-Dag Tüür
Dramaturg: Andri Luup
Tehniline tugi: Marko Odar

Etenduse kestus: 1 h
Esietendus: 10. märts 2022 Sõltumatu Tantsu Laval

Lavastuse väljatoomist toetas Eesti Kultuurkapital.
Fotod: Alan Proosa

“Suur teadmatus” on Zuga Ühendatud Tantsijate füüsiline mõtisklus lahtilaskmisest, ärasaatmisest ja rituaalidest, mis puhastavad ning valmistavad ette kohtumist uue ruumi ja uue maailmaga.

Sageli on jutud meie elus tõsised või isegi surmtõsised, lõplikud! Elage ettevaatlikult, käige nööri mööda, ärge külmetage, jääte haigeks ja purikas kukub pähe, murrate kaela ja leiate oma otsa. Aga mis siis, kui see ots ei ole ots? Kui sellel kõigel ei olegi kurba lõppu? Nii, nagu tähistaevas näib meile otsatuna, lummava ja lõputuna. Mis siis, kui ongi õigus kõigil neil, kes ütlevad, et me läheme paremasse paika, et meid ootavadki ees haljad heinamaad ja niisked niidud?

Kui me põlemegi puhtaks kogu oma valust ja läheme lendu nagu tulesulis linnud. Kergete ja vabadena?
Kas ei oleks hea siis teha koos läbi mõned rituaalid, pesta puhtaks oma silmnägu, ehtida end pidurüüsse ja panna selga parim kuub ning tantsida läbi uljad ühistantsud? Katsuda korra käega mulda, visata tuulde oma tuhk. Ja anda oma süda ära ning mitte hoida kümne küünega kõigest, mis näib meile omana.

Pole ju mõtet teha nägu, et meie teame kõike, meile on kõik selge. Õigem oleks tunnistada, me ei tea. Meie ees laiub suur, sügav teadmatus. Ja on meie endi teha, mis värvitooni me sellele sügavusele anname. Kas musta, tumesinise või helesinise. Kas meie teadmatus on raske ja koormav või kerge ja õhuline. Või hoopis mõlemat.
Elagu suur teadmatus, olgu meie tulevik sügav, ilus ja kõikehõlmav. Saagu, mis saab. Tulgu, mis tuleb.

Zuga Ühendatud Tantsijad on tantsijaid ja koreograafe koondav ühendus, mis on koos tegutsenud 1999. aastast. Nad on väheseid nõnda järjepidevalt ja regulaarselt tantsulavastusi loovaid koosluseid Eestis. Nende kollektiiv on pälvinud tähelepanu ja mitmeid teatri- ja tantsuauhindu (2021. a. Hea Teatri Auhind, Salme Reegi auhind, Draamakese auhind, Eesti teatri aastaauhind, Sõltumatu etenduskunsti auhind, jne) ning nad on esinenud oma lavastustega nii Eestis kui väljaspool (Soomes, USA-s, Saksamaal, Leedus, Lätis, Hollandis, Palestiinas, Rootsis, Venemaal, Rumeenias, Horvaatias, Poolas, Inglismaal, Hiinas).

KUULA arutelu “Surm kui suur tundmatu”

29.03.22 etendusele järgnes arutelu teemal “Surm kui suur tundmatu”.
Kuidas leppida sellega, et kõik saab kunagi otsa? Miks on surm tänapäeva ühiskonnas nii suur tabu? Kuidas väärikalt lõpule vastu minna, tundmatut mitte karta, jääda kergeks ka rasketel hetkedel? Ja mis on rituaalil selle kõigega pistmist?

Arutelul osalesid lavastuse dramaturg Andri Luup, usundiloolane Ringo Ringvee ning laulja ja surmauurija Karl Käsnapuu. Modereeris kriitik, tõlkija ja kirjastaja Leenu Nigu.

Kuula salvestust Sõltumatu Tantsu Lava Soundcloud lehel!


Kajastused
:

Kõik kaob, kaob kõik” – Ilona Vapper, Postimees, 4. aprill 2022.

“Kuidas kohtuda uue ja tundmatu ruumiga. Intervjuu Andri Luubiga” – Marie Pullerits, Kes-Kus, 29. märts 2022.

Zuga Suur teadmine. Lastele.” – Kaja Kann, Sirp, 25. märts 2022.

Zuga Ühendatud Tantsijate “Suur teadmatus” Sõltumatu Tantsu Laval. – ETV OP”, 24. märts 2022.

Teatrimaagia. Sõltumatu Tantsu Lava. – intervjuu Tiina Mölderi ja Andri Luubiga, Joonas Vatter, Klassikaraadio, 12. märts 2022.

Lauri-Dag Tüür – kujunemisest, kujundusmuusikast ja “Suurest teadmatusest”” – Aet Kubits, Muusika, 11. märts 2022.

Oleme suures teadmatuses koos – intervjuu Zuga Ühendatud Tantsijatega, Kärt Kelder, Eesti Päevaleht, 10. märts 2022.

Zuga tantsijad toovad lavale täiskasvanutele mõeldud tüki “Suur teadmatus” – ERR, AK Kultuuriuudised, 9. märts 2022.

TikTok on loomingulisuse tapja, kust õpib küll toredaid liigutusi, ent mitte oma keha tundma – vestlus koreograafide Tiina Möldri, Päär Pärensoni ja Kärt Tõnissoniga, Katariina Libe, Pere ja Kodu podcast, 19. veebruar 2022.

Pealelend – Päär Pärenson, Zuga ühendatud tantsija – Tambet Kaugema, Sirp, 18. veebruar 2022.

Külas Päär Pärenson. – Andres Oja saade, Vikerraadio, 16. veebruar 2022.

Kultuuribiit – Dramaturg Andri Luubi playlist” – Eesti Päevaleht, 11. veebruar 2022.

Zuga harjutab lahti laskmist” – intervjuu koreograafide Tiina Möldri, Ajjar Ausma, Päär Pärensoni ja Kärt Tõnissoniga, Marie Pullerits, Koreokohvik, 7. veebruar 2022.