SSSSS
TTTTT
LLLLL

Obsession

Andrus Laansalu (Sirp): “Erik Alalooga ei ole kindlasti tuntud kui stabiilsust ja äraproovitud lahendusi hindav loojanatuur. Õigupoolest on ta korduvalt väljendanud mõtet, et kui etenduse ajal midagi õhku ei lenda või katki ei lähe, siis polegi nagu õige etendus. Vajadus performatiivse ootamatuse järele on sellises loomingumeetodis suur”.

Riina Oruaas (Sirp): “Sõna „lavastus“ tuleks siin mõista üsna avaras tähenduses, sisuliselt on tegu näituse ja performance’iga. Omal tagurpidisel moel võimaldab selline vorm esitada teatri põhiküsimusi: kes on laval ja mida ta seal teeb? Lavastus õrritab, sest käsitletakse näiliselt lihtsaid teemasid (masin ja inimene, subjekt ja objekt, teater ja tehnoloogia), kuid on huvitavam, kui tõlgendaja ei lase end meelitada must-valgete vastanduste lõksu”.

Madis Järvekülg /ERR): “Erik Alalooga on vist Eesti Arca. Tema tehnoloogiline lavastus “Obsession” kõditas eelkõige just kõrvu, vähem silmi. Kõik eksperimentaalsemat sorti tumeda hausi, tekno, misiganes kunstilise ambitsiooniga helimaastike loojad võiks seda etendust kuulama minna”

„Obsession“ on tehnoloogilise teatri stiilipuhas sooritus. Objektina sündinud masin asetatakse subjektiseisusesse. Tahtmatult kaasneb sellega masina iskustamine, kuid seda ilma lapsiku püüdeta omistada talle inimlikke omadusi. Masin on masin. Konstrueerisin selle masina seitse aastat tagasi. Tal ei ole ikka veel nime. Olen teda algusest peale identifitseerinud funktsiooni järgi. Funktsioonid on alati lähtunud tema tehnilistest tööprintsiipidest ning olnud osaks suuremast süsteemist. Läbiva tegelasena minu seitsme aasta loomingus kehastab ta tehnofoobide düstoopiaid masinast, kes inimeselt töö ära võtab. Jah, tema asemel oleks võinud kõiki neid tegevusi sooritada inimene. Aga sooritas masin, saamata selle eest sentigi honorari. Ta toitub 900 W ulatuses elektrivoolust, seni veel tasuta ressursina kasutuses olevast gravitatsioonijõust ning tema soontes voolab ca 70 liitrit kraanivett. Ma ei suhtu temasse kui endasugusesse, kui inimese asendajasse. Mina andsin talle elu, aga ta ei võlgne mulle midagi. Mina talle samuti mitte. Nüüd me oleme laval kahekesi. Ilma minuta ei oleks sind, ilma sinuta ei oleks seda etendust. Ära muutu tatiseks! Siin ei ole mitte midagi sentimentaalset, vastamisi on liha ja raud.

Järelkaja:

Masin ja inimene. 3.07.2015. Sirp. Riina Oruaas

Masina hajutamine. 3.07.2015. Sirp. Andrus Laansalu

Erik Alalooga on vist Eesti Arca. 12.06.2015. ERR. Madis Järvekülg